Ndryshimi mes inspektimeve të "Rexhep Elmazi"

21 bytes added ,  11 vjet më parë
Pas burgut Rexhep Elmazi kryen Fakultetin filozofik-drejtimi i gjuhës dhe letërsisë shqipe në vitin [[1975]], por për shkak të “njollave “ në biografinë e tij ai detyrohet të punon si përkthyes. Meqë pushteti i atëhershëm Rexhep Elmazin e konsideronte si përsonalitet të rrezikshëm për regjimin, atij i kurdisen plot kurtha dhe më [[16 maj]] të vitit [[1978]] vritet.
 
Exhep Elmazi kishte ndikim të madh tek dashamirët e krijimtarisë letrare në Gjilan, dhe disa penda të njohura të letërsisë shqipe e konsiderojnë si baba të letërsisë për Gjilan dhe Anamoravë. Me studimin "Poezia e Rexhep Elmazit”,2008, studim me të cilën edhe magjistroi në letërsi mr.Tahir Arifi, profesor i leterërsisë në GjilanUniverzitetin e Prishtinës.
 
Ka shkruar mjaft, por shkrimet e tij janë asgjësuar nga bastisjet e shumta që janë bërë në shtëpinë e tij.
Anonymous user