Dallime mes rishikimeve të "50 Cent"

895 bytes added ,  12 vjet më parë
v (roboti ndryshoj: zh:50 Cent)
New York City. Ai u rrit pa baba dhe u perkujdes nga nena e tij Sabrina Jackson, e cila e lindi ate kur ajo i kishte 15 vjetë. Sabrina qe ishte nje dilere e kokaines u perkujdes per Jackson deri sa ai i mbushi 8 vjet,kur ajo u vra.Ne ate kohë ajo i kishte 23 vjet dhe e humbi vetëdijen kur dikush i hudhi drogë ne pijen e saj. Ajo pastaj u la si e vdekur ne banesen e saj pasi qe dikush e kishte lene gazin te leshuar dhe dritaret i kishte mbyllur. Pas vdekjes se saj Jacksoni shkoi ne shtepin e gjyshit ku jetonin edhe 8 hallat dhe dajet e tij.
 
Ai e kujton "Gjyshja ime me thoshte, 'Nena jote nuk do te vij ne shtepi. Ajo nuk do te kthehet te te marre. Ti do te rrish me neve'. Vetem atehere une fillova qe te mesohesha pakez me rruget." Jacksoni u rrit me kusheririn e tij me te ri Michael Francis, i cili e fitoi pseudonimin "25 Cent" pasi qe ishte shoku i ti me i ri.Francisi ben rap me emrin artistik "Two Five".Me pas 50 cent u be nje kengetar i mirenjohur i hip-hop si dhe nje gangster i madh amerikan.Pas disa vitesh te suksesshme atij i erdhi nje dicka e papritur.Ate e qelluan me 8 plumba.Ai kishte nje fat te jashtezakonshem qe shpetoi.Ai mori ndihmen me te larte mjeksore nga disa mjeke nga e gjithe evropa dhe amerika.Ai ndenji rreth 2 vite i paralizuar,edhe nje vit tjeter pa kenduar.Pra per tre vite nuk u degjua emri i tij derisa u kthye ne skene.Ai thoshte "Ishte e tmerrshme,kur me qelluan nuk mendoja qe do te shpetoja.Ishte nje mrekulli dhe falenderoj zotin qe shpetova"Ai e ka gjetur tashme se kush e ka qelluar.MTV e pyeti se nga kishte lindur pseudonimi 50 cent.Ai u pergjigj:"kusheriri im qe ishte si xhaxhai im kishte fituar pseudonimin 25 cent dhe une doja te behesha 2 here me i mire se ai dhe me doli pseudonimi i perkryer 50 cent"Ai ende vazhdon karrieren e tij si kengetar hip hopi.
 
==Filmografia==
Anonymous user