Ndryshimi mes inspektimeve të "Jusuf Vrioni"

10 bytes added ,  11 vjet më parë
Jusuf Vrioni ndërroi jetë në [[Paris]] në Maj [[2001]] ndërsa shërbente si Amabasor i Republikës së Shqipërisë në UNESCO.
 
[[Berat]]i, vendlindja e [[Vrionasit|Vrionasve]], nëpërmjet bashkisë së qytetit do ta nderonte Jusuf Vrionin pas vdekjes së tij, më 18 Qershor 2001, me titullin [[Qytetar Nderi]].
 
Për mirënjohjen dhe vlerësimin e përkthyesve me kontribut të çmuar në njohjen dhe promovimin e letërsisë shqipe në gjuhë dhe kultura të huaja, Ministria e Kulturës, Turizmit, Rinisë dhe Sporteve e Republikës së Shqiperisë më 2006 krijoi çmimin "Jusuf Vrioni".
369

edits