Ndryshimi mes inspektimeve të "Bruno Maderna"

92 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Faqe e re: Bruno Maderna (1920-1973) kompozitor, italian nga Italia. Shkaku që veprat e Bruno Madernës rrallë dëgjohen në sallat e koncerteve, është sa i thjesht aq edhe i ithtë : Për ...)
 
'''Bruno Maderna''' (1920-1973) kompozitor, italian nga [[Italia]].
 
Shkaku që veprat e Bruno Madernës rrallë dëgjohen në sallat e koncerteve, është sa i thjesht aq edhe i ithtë : Për deri sa ai ishte dirigjent i kërkuar dhe shumë i zënë, ai punonte pa lodhshëm në jetën e tij për të propaganduar për punën e kolegëve të tij dhe harroi veprat e tij. Mbrojtja e veprimtarisë së tij me endë nuk kishte nevojë. Sëmundja, e cila para kohe përfundoj jetën e tij, pengojë korrigjimin e lehtë të udhës së tij.
Pas luftës, Maderna gjenden në krye të muzikantëve të avangardës. Në Venedik ai punoi së bashku me Luigji Nonunë (Luigi Nonu), në Milano së bashku me Luciano Berion ndërtuan studion për muzikë elektronike. Ai ishte i pari, i cili kombinoi tonet elektronike me ato konvencionale në pjesën e tij : ''Musica su due dimensioni'' për flaut.
 
[[kategori:Kompozitorë italianë]]
[[Kategori:Lindje 1920]]
[[Kategori:vdekje 1973]]
 
[[de:Bruno Maderna]]