Dallime mes rishikimeve të "Hobi"

1 byte removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Hobi''' është një aktivitet të cilin një person e bën për kënaqësi personale dhe jo për ndonjë shpërblim. Duke ushtruar një aktivitet të caktuar personi i zgjëron njohuritë e tij, fiton përvojë dhe shkathtësi dhe vendos kontakte me pesona tjerë të cilët merren me aktivitetin e njejtë. Për ushtrimin me sukses të një veprimtarie hobi personi mund të vlerësohet me shpërblime të ndryshme por thelbi i hobit është kënaqësia personale.
 
Si hobi mund të konsiderohen: [[arti]] i, [[muzika]], [[vallëzimi]], [[piktura]]; [[modelimi]], [[enigmatika]], [[programimi]], [[shkenca]] p.sh [[astronomia]], [[matematika]]; [[sporti]]; pastaj [[drugdhendja]], [[pemëtaria]], [[bletaria]]; marrja me kafshët si me kuajt qentë,pëllumbat, pastaj koleksionimi i pullave postare etj.
 
Në disa raste hobi kalon në punë të përhershme pradhe bëhet profesion.
 
[[Category:Hobi]]