Dallime mes rishikimeve të "Henri Poincare"

1.342 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: këtu)
 
[[Figura:Henri Poincare.jpg|250px|right|'''Henri Poincaré''']]'''Jules Henri Poincaré''' (shqipto Zhyl Anri Puankare)(29 prill 1854 – 17 korrik 1912) ishte [[matematikan]] , teoricirn i fizikës dhe në përgjithësi filozof i shkencës. Poincaré shpesh përshkruhet si ,,universalisti i fundit,, i cili shkëlqeu në të gjitha fushat e matematikës të cilat ekzistonin në kohën e tij.
këtu
 
Si matematikan dhe fizikan ai dha kontribute fundamentale dhe origjinale në mmatematikë dhe në mekanikën qiellore. Është i njohur për formulimin e [[hipotezës Poincaré]], njëri ndër problemet më të famshëm në matematikë. Në kërkimet e tij për [[problemi i tre trupave]], Poincaré ishte i pari i cili e zbuloi sistemin kaotik deterministik i cili solli deri te themelimi i një dege tëre në matematikë të ashtuquajtur [[Teoria e kaosit]]. Ai konsiderohet edhe njëri ndër themeluesit e [[topologjisë]].
 
Poincaré e formuloi [[parimin e relativitetit]] dhe [[Transformimet Lorentz]] në formë simetrike. Poincaré e zbuloi transformimin relativist të shpejtësisë dhe me këtë ishte në gjendje ti formulojë të gjitha [[Ekuacionet e Maxwell'it]], hap tjetër i rëndësishëm ishte formulimi i teorisë speciale të relativitetit.
 
[[Grupi Poincaré]] që përdoret në fizikë dhe matematikë mori emrin sipas tij.