Ndryshimi mes inspektimeve të "Bernhard Riemann"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Georg Friedrich Bernhard Riemann.jpeg|thumb|Bernhard Riemann]]
'''Georg Friedrich Bernhard Riemann''' (shqiptëhet Riman}; [[17 shtator]], [[1826]] – [[20 korrik]], [[1866]]) ishte nnjë [[mathematikan]] [[gjerman]] i cili dha kontribute të vlefshme në [[anaalizën matematikore|Analiza matematikore]] dhe në [[gjeometrinë diferenciale|Gjeometria diferenciale]], disa prej këtyre zbulimeve më vonë u shfrytëzuan në zhvillimet e mëvonshme në teorinë e relativitetit të përgjithshëm.