Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Togosë"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
'''[[Gjeografia]] e [[Togo|Togosë]]'''
{{KUFTogo}}
TogaTogo ndodhet në [[Afrika perëndimore|Afrikën perëndimore]] me dalje në gjirin e Beninit ([[Oqeani Atlantik]]), në mes të Beninit dhe Ganës.
 
[[Sipërfaqja]] e përgjithshme e TogësTogos është 56,785 km<sup>2</sup> (2 herë [[Shqipëria]] me [[Kosova|Kosovën]]) prej së cilës 2,400 km<sup>2</sup> janë ujë. TogaTogo shtrihet rreth koordinatave gjeografike 8 00 '''V''', 1 10 '''L'''.
 
TogaTogo ka një vijë [[Bregdeti|bregdetare]] 56 km të gjatë dhe [[Kufiri tokësor|vijë kufitare]] 1,647 km që e ndanë atë nga : [[Benini]] 644 km, [[Burkina Faso]] 126 km dhe [[Gana]] 877 km
 
[[Klima]] në TogaTogo është tropikale e nxehtë në jug e lagësht ndërsa në veri gjysmë shkretinore.
 
[[Relievi]] i TogësTogos në veri është terren i xhunglës, në pjesën qendrore shkëmborë dhe me rrafshnalta në pjesën jugore. Pika më e ultë e relievit 0m është përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 986 metrave në malin "Agou" ([[Gjuha angleze|ang.:]]Mont Agou).
 
Si [[Pasurit natyrore|pasurit natyrore]] të TogësTogos sipas [[CIA-Factboock]] llogariten të jenë : [[Fosfati|Fosfate]], [[Guri gëlqerorë]], [[Mermeri]] dhe [[Toka e punueshme]]. Si [[Toka e punueshme|tokë e punueshme]] llogaritet të jetë diku 46.15% e sipërfaqes së vendit.
 
{{gjeo-cung}}
Anonymous user