Ndryshimi mes inspektimeve të "Fly-by-wire"

21 bytes added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
 
v
'''Fly-by-wire''' ([[Gjuha Angleze|angl]]. për ''fluturim nëpërmjet telit'') është sistem i kontrollit të avionit i cili eliminon pjesët mekanike apo pneumatike në kontrollimin e lëvizjeve të avionit në ajër në favor të sinjaleve elektrike që barten me tela përçues nga kabina e pilotit deri te sipërfaqet apo pjesët e avionit. Ky sistem u përdor për herë të parë në një avioni komercial civil në [[Airbus A320]] më [[1981]]. Përparësitë e sistemit janë zvogëlimi i peshës së avionit, thjeshtimi i pjesëve mekanike, dhe përpunimi me kompjuter i sinjaleve të dërguara nga piloti për të shmangur gabimet apo lehtësuar punën e pilotazhit.
 
{{[[Category:Aeronautikë}}]]
12.723

edits