Dallime mes rishikimeve të "Fizika eksperimentale"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 492529 i bërë nga 80.80.170.120 (diskutimet))
vNo edit summary
Në fushën e [[Fizika|fizikës]], '''fizika eksperimentale''' eshteështë kategoria e disiplinave dhe nen-disiplinave te cilat merren me [[Observimi|vezhgiminvëzhgimin]] e [[Fenomeni|fenomeneve]] fizike ne menyremënyrë qe te mbedhinmbledhin [[informacion]] perrethpërreth [[Universi|universit]]. Metodat variojnendryshojnë nga disiplina ne disipline, qe nga eksperimente dhe observime te thjeshta, si [[Eksperimenti i Kavendishit]], deri tek ato me te komplikuarat, si ato qe po behenbëhen tek [[Përplasësi i Madh i Hadroneve]].
 
==Një vështrim i përgjithshëm==