Dallime mes rishikimeve të "Parodia"

78 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti largoj: da:Parodi)
No edit summary
Në përdorimin e tanishme, '''parodia''' është një formë e [[satirë]]s që imiton vepra apo tjerëkrijime etjera të [[arti]]t si porosi për të përqeshur një dukuri të shëmtuar. Mund të përdoret për të futur humorin e dhembshur. Parodia ekziston në të gjitha artet dhe mediat, përfshirë [[literaturë]]n, [[muzikë]]n, dhe [[filmi]]n. Edhe lëvizjet kulturore mund të parodizohen. Si vepra janë nganjëherë në gjuhën e folur. '''teprimi''', '''[[imitimi]]''', '''shtrembërimi''' apo '''[[përqeshja]]''' ''(në [[Gjuha shqipe|gjuhën shqipe]])''.
Mundët edhe të përdoret për të futur humorin e dhembshur te veprat në çështje. Parodia ekziston në të gjithë arte media, përfshinë [[literaturë]]n, [[muzikë]]n, dhe [[filmi]]n. Edhe lëvizjet kulturore mundën të parodohen. Si vepra janë edhe nganjëherë në gjuhën së folur të drejtohet për tek si '''spoofs''' ''(në [[Gjuha angleze|gjuhën angleze]])'' '''teprimi''', '''[[imitimi]]''', '''shtremimi''' apo '''[[përqeshja]]''' ''(në [[Gjuha shqipe|gjuhën shqipe]])''.
 
{{lit-cung}}