Ndryshimi mes inspektimeve të "Ymer Agë Ulqini (këngë)"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Ymer Agë Ulqini''' apo '''AGA IMERI''' është një [[këngë]] [[popullore]] në të cilën përshkruhen vetit e popullsisë vendase të rrethi të Ulqinit. Në këngë i këndohet personazhit të quajtur Imer, një agallarë i cili merrë pjesë në luftë dhe pas disa dështimeve ai zihet robë. Mirpo kjo i kushtonte atij, ai i kishte dhënë besen gruas së tij që do të kthehej brenda tri viteve në të kundërten ajo kishte përlqimin e tij që brenda tri ditëve pas kalimit të besës të martohej me dikë tjeter. Aga Imeri e bindë të bijën e mbretit dhe i jepë asaj besën se nëse e lëshojin që të zgjidhte problemet familjare për të cilat e kishte njoftuar një i burgosur, ai do të kthehej përsëri. Në ditën ë kthehet në vendlindje ai takonë rrugës dasmorët që përcillnin një nuse (gruan e Aga Imerit) dhe aty ai i bindë dasmorët se kishte të drejtë ta mbante nusen pasi që ajo ishte gruaja e tij. Pasi që Aga Imeri zgjedhë problemet familjare ai kthehet në burgun e mbretit për të vuajtur dënimin e tij, mirpo mbreti i befasuar se si ai kishte mbajtur besën e shqiparit e lejonë atë nga burgu, kështu ai kalon jetën e tij me bashkëshorten diku n [[Ulqini|Ulqin]].
 
Në qender të këngës gjendet besa dhe kuptimi i saj në frymen shqiptare.
24.783

edits