Ndryshimi mes inspektimeve të "Agim Isaku"

170 bytes added ,  12 vjet më parë
v
== Biografia ==
{{shkronja}}
Pas perfundimitpërfundimit te universitetitUniversitetit te TiranesTiranës, dega filologji, ai punoi perpër njenjë periudheperiudhë te gjategjatë si mesuesmësues ne rrethin e Lezhes[[Lezha|Lezhës]] perpër shkak te marredhenievemarrëdhënieve te keqia me rregjiminregjimin komunist. Ne vitin 1989 filloi punepunën si skenarist ne televizionin e TiranesTiranës. EshteËshtë nderndër aktivistetaktivistët themelues te PartisePartisë Demokratike dhe te institucioneve te para antikomuniste ne vend, sicsiç eshteështë Komiteti Shqiptar i Helsinkit. Me pas punon si nendrejtornëndrejtor i radiotelevizionit Shqiptar, ndersandërsa nga viti 1992 deri ne 1998 punoi ne Fondacionin Soros ne TiraneTiranë si program officeroficer, drejtor programesh dhe bashkedrejtorbashkëdrejtor. Ne vitin 1998 emerohetemërohet Ambasador i Shqiperise[[Shqipëria|Shqiperisë]] ne Spanje[[Spanja|Spanjë]]. Jep doreheqjendorëheqjen ne 2000 dhe kthehet si keshilltarkëshilltar politik i presidentit [[Rexhep Meidani|Meidani]]. Me pas punon si keshilltarkëshilltar politik, diplomatik si dhe drejtor kabineti i kryeministrave [[Pandeli Majko|Majko]] dhe [[Fatos Nano|Nano]].
 
EshteËshtë autor i shumeshumë librave me poezi, tregime e novela si dhe romane. NderNdër ta mund te permendimpërmendim: PesedhjetePesëdhjetë poezi, Mos kujtoni se jam njenjë vizitor i vonevonë, Mosha, GuretGurët (poezi), I shtati, KeshtjellaKështjella dimeroredimërore, Dy kronika perpër te njejtennjejtën vrasje (tregime e novela), Hija, DasmeDasmë ne fund te shkurtit, Shkopi (romaneroman) etj. PjesePjesë nga vepra e tij janejanë perkthyerpërkthyer ne disa gjuhegjuhë, si anglisht, rumanisht, frengjishtfrëngjisht, rusisht, greqisht etj. Është i njohur si polemist dhe analist brenda dhe jashtë vendit.
Eshte i njohur si polemist dhe analist brenda dhe jashte vendit.
 
[[category:shkrimtarëShkrimtarë shqiptarë]]
247

edits