Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Finlandës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
'''[[Finlanda]]''' ndodhet në pjesën veriore të [[Evropë]]s, me dalje në [[Detin Baltik|detin Baltik]], [[Gjiri Bothnia|gjirin Bothnia]], [[Gjiri i Finlandës|gjirin e Finlandës]] në mes të Suedisë dhe Rusisë. Sipërfaqja e përgjithshme e Finlandës është 338,145 km<sup>2<sup>, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 64 00 '''V''', 26 00 '''L''' dhe 304,473 km <sup>2<sup> të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 33,672 km <sup>2<sup> ujë.
 
Vija bregdetare e Finlandës është 1,250 km e gjatë dhe Vijavija kufitare tokësore është 2,690 km që e ndajnë atë nga [[Norvegjia]] (736 km), [[Suedia]] (614 km) dhe [[Rusia]] (1,340 km).
 
Klima e Finlandë ndryshon varësisht nga viset e sajë por kryesisht zotëron një klimë polare e ftohtë. Falë liqeneve të shumtë në këtë pjesë (60 000 liqenjë) të cilët ndikojnë në zbutjen e të ftohtit është i mundshëm edhe jetesa e njerëzve.