Dallime mes rishikimeve të "Tulcea"

1 byte removed ,  13 vjet më parë
v
vNo edit summary
==Pak histori ==
 
Qyteti u themelua në shekullin e VIII° asokohe qùhej Aegyssos sipas një dokumenti të [[Diodorus]]it i cili i referohet [[Ovidio]]s nga libri i tij “Ex Ponto”. Në shekullin e parë [[perandoria romake]] arriti në Aegyssos, dhe atje e vendosi flotën e saj. GërmadhëtGërmadhat ie kësaj periudhe janë të dukshme edhe sot.
 
Tulcea pati rolin e saj gjatë periudhës bizantine (shekulli VIII°– IX° ) dhe në Republikën e Gjenovës (shekulli X°– XIII°).