Ndryshimi mes inspektimeve të "Sarina"

334 bytes added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Figura:Sarin-skeletal.png|thumb|Formula strukturore e sarinës]]
 
'''Sarina''' është një substancë kimike luftarake. Emërimi sistematik është Metil-fluor-fosfonacid- isopropyl-ester. Formula kimike është CH<sub>3</sub>P(O)(F)OCH(CH<sub>3</sub>)<sub>2</sub>. Emrin e saj trivial e ka nga zbuluesit e saj: '''S'''chrader, '''A'''mbros, '''R'''üdiger dhe L'''in'''de.
 
[[Category:kimia]]
[[Category:mjekësi]]
 
 
[[de:Sarin]]
[[en:Sarin]]
[[eo:Sarino]]
[[fr:Sarin]]
[[it:Sarin]]
[[he:סארין]]
[[lv:Zarīns]]
[[nl:Sarin]]
[[ja:サリン]]
[[pl:Sarin]]
[[pt:Sarin]]
[[ru:Зарин (химическое оружие)]]
[[sl:Sarin]]
[[fi:Sariini]]
[[sv:Sarin]]
[[zh:沙林]]
1.144

edits