Tonin Harapi: Dallime mes rishikimesh

30 bytes removed ,  14 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e Aeternus (diskutimet) në versionin e fundit nga Puntori.
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
v U kthyen ndryshimet e Aeternus (diskutimet) në versionin e fundit nga Puntori.
Rreshti 1:
'''Tonin Harapi''' lindi në vitin [[1926]] dhe vdiq në vitin [[1992]], ishte muzikantë shqiptarë.
 
Fëmijërinë dhe vitet e para të rinisë i kaloi në një mjedis traditash muzikorë, siç ishte qyteti i Shkodrës me muzikantë të tillë si Palokë Kurti, Frano Ndoja, Martin Gjoka, Mikel Koliqi, Zef Shestani, Prenkë Jakova etj. Këta të fundit ishin edhe mësuesit e tij të muzikës dhe drejtuesit e formacioneve orkestrale ku ushtrohej si instrumentist kompozitori i ardhshëm gjatë kohës që studionte në Seminarin Papnor të jezuitëve në Shkodër. Por, meqënëse pas Luftës së Dytë Botërore klerit iu ndalua veprimtaria shkollore e artistike, Tonin Harapit iu desh të ushtrohej në pianon e tij si [[autodidakt]] deri në vitin 1947 kur rifilloi studimet në Liceun Artistik në Tiranë me pedagogë të tjerë të njohur të asaj kohe, si Lola Gjoka, Tonin Guraziu, Kostantin Trako etj. Si autodidakt do të vazhdojë të studiojë e të shkroi edhe në Shkodër e Gjirokastër (gjatë shërbimit ushtarak) derisa të lejohet më në fund të shkonte për studime të larta në Konservatorin (Çajkovski) të [[Moskë]]s (1959) ku mundi të qëndronte vetëm për dy vjetë.
 
[[Category:muzikantë shqiptarë]]
[[category:artistë shqiptarë]]
[[Category:Autodidaktë]]
 
[[en:Tonin Harapi]]