Dallime mes rishikimeve të "Difteria"

179 bytes added ,  13 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: dv:ކަރުފޮޅު)
vNo edit summary
'''Difteria''' është sëmundje e rëndë ngjitëse që shfaqet me pezmatimcilëngrykës, të mukozës së fytit e shkakton bacilihundës idhe prek zakonisht të difterisëvegjlit. PërhapjenEmërtimet epopullore për sëmundjenshenjat e bënëkësaj vetësëmundje njeriujanë ''fyti i sëmurëkeq'' dhe bartësit''gryka e bacilitbardhë''.<ref>[[Fjalor tei Gjuhës së Sotme Shqipe]] - [[Tiranë]], [[1980]]</ref> difterisë.
 
Kjo sëmundje përhapet nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejt me përsonin e sëmurë, stërpikave të pështymës që ai i nxjerrë nga goja dhe përmes sendeve që i ka përdorur i sëmuri (gota e ujit, luga, pjata, lodra, fletorja, lapsi etj.).
{{medi-cung}}
 
==Burimi i të dhënave==
<references/>
[[category:sëmundje]]