Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Kroacisë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
vNo edit summary
{{KUFKRO}}
'''[[Kroacia]]''' ndodhet në pjesën jugore të [[Evropë]]s, me dalje në [[Deti Adriatik|detin Adriatik]], në mes të Sllovenisë dhe Bosnjës. Sipërfaqja e përgjithshme e Kroacisë është 56,542 km<sup>2<sup>, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 45 10 '''V''', 15 30 '''L''' dhe 56,414 km <sup>2<sup> të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 128 km <sup>2<sup> ujë.
'''[[Kroacia]]''' ndodhet në pjesën jugore të [[Evropë]]s.
{{gjeo-cung}}
 
Vija bregdetare e Kroacisë është 5,835 km e gjatë nga e cila 1,777 km janë bregdet i brendisë së vendit dhe 4,058 km bregdet i ishujve në Adriatik. Vija e kufirit tokësorë është 2,197 km e gjatë dhe e ndanë atë nga [[Sllovenia]] (670 km), [[Hungaria]] (329 km), [[Serbia dhe Mali i Zi]] (veri 241km), [[Bosnja dhe Hercegovina]] (932 km) dhe në jug nga pjesa tjetër e [[Serbia dhe Mali i Zi|Serbisë dhe Malit Zi]]
 
[[Klima]] e Kroacisë është klimë e Mesdheut dhe kontinentale. Klima kontinentale dominon me dimër të ftoftë dhe verë të nxehtë në veri ndërsa në bregdet mbanë verë e thatë.
 
Pjesa më e madhe e relievit përgjatë kufirit me Hungarinë është e rrafshët, përgjatë bregdetit në Dalmaci është teren i vrazhdë me bjeshkë dhe male. Pika më e ultë e relievit gjendet përgjatë bregut të detit Adriatik ( 0m ) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 1,830 metrave në Dinara, afër kufirit me Bosnjën.
 
Si pasurit natyrore të këtij vendi llogariten: [[nafta]], pakë [[qymyri|qymyr]], [[boksiti]], [[kalciumi]], [[gipsi]], asfalti natyrorë, silici, [[kripa]] si dhe [[prurja e ujit]].<!--oil, some coal, bauxite, low-grade iron ore, calcium, gypsum, natural asphalt, silica, mica, clays, salt, hydropower-->
[[Category:Gjeografia e shteteve|Kroaci]] [[Category:Kroaci]]
[[en:Geography of Croatia]]