Dallime mes rishikimeve të "Kombinatorika"

1 byte removed ,  12 vjet më parë
 
 
'''KombinattorikaKombinatorika analitike''' merret me studdimin e strukturave kombinatorike duke shfrytëzuar konceptet nga [[Analiza komplekse]] dhe nga [[Teoria e gjasës]]. Përderisa kombinatorika numerike nxjer formula eksplicite duke i shfrytëzuar p.sh [[funksionet gjeneratrisa]] kombinatorika analitike përfundimet i jep me [[formula asimptotike]].
 
==Referencat==