Ndryshimi mes inspektimeve të "Selver Kryeziu"

7 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Selveri_Emini.jpg|thumb|300px|Selver dhe Emin Kryeziu]]
Selver Bajram Kryeziu u lind në Roganë (ish Rogaçicë) me 5 nëntor 1969 , shkoll¨sn fillore dhe gjimnazin i kreu në vendlindje, në këtë periudhë pas kryerjes se gjimnazit merr ftesën për shërbim ushtarak në Armatën e Jugoslave, në pamundësi dhe mungesë për t’u larguar jasht vendit, pranon ftesën dhe me 24 Dhjetor 1990 merr rrugën për në Shibenik të Kroacisë.
Pas 9 muajsh shërbim, nisë edhe konflikti ushtarak në mes Kroacisë dhe Jugoslavisë fashiste me çrast Selver Kryeziu mbetet në sherbim dhe Front të luftës ku edhe dotë plagoset në krahror, me ndihmën e një eprori boshnjak arrin që të desertoj dhe nën mbikqyrje të kryqit të kuq Kroat qëndroj plot dy muaj.
 
Varrimi i Dëshmorit Selver Kryeziu u bë në Bajram Curr të Shqipërisë ndërsa rivarrimi me nderime të larta ushtarake u bë në varezat e dëshmorëve në Koshare bashk me 127 dëshmorë.
Sot Emrin e Selver Kryeziut e mban Shtëpia e Kultures në Roganë, me një vetkontribut të fshatarëve të Roganës iu është ngritur edhe lapidari në Katushnicë ku qëndron bashk me bashkëvendasin e tij Dëshmorin e Kombit Emin Kryeziu.
[[Figura:Selveri_Emini.jpg|thumb|300px|Selver dhe Emin Kryeziu]]
535

edits