Ndryshimi mes inspektimeve të "Sulfur"

89 bytes added ,  11 vjet më parë
v (Squfuri u zhvendos tek Sulfuri. Arsyja: Se qishtu i thot tan bota e edhe ne libra akademik, e edhe n libra shkollor.)
 
== Përdorimi ==
Squfuri elementar përdoret për vullkanizim të gomave dhe për prodhim të barutit, shkrepësave dhe pigmenteve minerale. Në bujqësi përdoret si fungicid, ndërsa në mjekësi për përfitimin e barërave. Përdoret edhe për përfitim industrial të shumë komponimeve të tij, sic janë: dioksidi i squfurit, acidi sulfurik, disulfuri i karbonit,po etj.ashtu sulfuri perdoret edhe per pergaditjen e preparateve ne mjeksi per sherimin e lekures
 
== Shih dhe këtë ==
Anonymous user