Ndryshimi mes inspektimeve të "Oksigjeni"

No change in size ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
== Përdorimi ==
Oksigjeni eshte perberesi kryesor i ajrit.Bimet e gjelberta e krijojn oksigjenin gjate procesit te fotosintezes,ndersa njerzit dhe shtazet e shfrytezojn ate gjate procesit te frymemarrjes dhe e lirojn dyoksidin e karbonit.Oksigjeni eshte i nevojshem per fymemarrje,per zhytesit,alpinistet,pilotet,perdoret ne mjeksi per ta letesuar frymemarrjen e te te semureve,perdoret si lende per ta ndihmuar djegjen ,si oksidues per lende te djegshme raketash,ne'udhtimet kozmike.
po ashtu oksigjeni perdoret dhe tek njercitnjerzit te cilet kan veshtersi ne frymarje dhe i'u jepet oksigjeni
 
== Shih dhe këtë ==
Anonymous user