Ndryshimi mes inspektimeve të "Kalcium"

28 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ga:Cailciam)
== Karakteristikat ==
 
Kalciumi është më i butë se [[plumbi]] ([[Pb]]), por megjithatë nuk mund të pritet me thikë.Ai ka shkelqim te argjendit. Në ajër, lëviz shpejt. Në [[ujë]] reagon ashpër nën lidhjen me [[hidroksidi i kalciumit]] (Ca(OH)2) si dhe [[hidrogjen]]in (H). Në ajër oksidohet dhe përfitohet oksid i kalciumit si dhe një sasi e vogël kalciumit nitrit. Gjatë lidhjeve kimike, merr numrin e oksidimit +2. Jonet e kalciumit janë të ngarkuar me jone dyfishësh pozitive.
 
 
Anonymous user