Ndryshimi mes inspektimeve të "Oksigjeni"

63 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Stampa:Infobox Oksigjeni}}
'''Oksigjeni''' është [[Elementet kimike|element]] shumë i përhapur sa që pa të nuk mund të paramendohet jeta. Kështu dy të tretat (diku reth 65%) e trupit të njeriut përbëhen nga ky element i pazëvendësushëm. Këtë element në trupin e njeriut e gjemë në formë të [[uji]]t.Oksigjeni është gaz i cili nuk digjet por e ndihmon djegjen.Oksigjeni së bashku me hidrogjenin formojn ujin i cili është komponimi më i përhapur në natyrë. Oksigjeni gjendet ne dy modifikime alotropike si oksigjen i zakonshem ('''H<sub>2</sub>O'''O2).dhe ozon (O3)
 
 
Anonymous user