Ndryshimi mes inspektimeve të "Karboni"

11 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: sah:Карбон)
=Demet=
Përberjet e karbonit kanë edhe veprime toksike . [[Monoksidi i karbonit]] i cili gjendet në gazrat që shkarkojnë motorrat me diegje , cianuri i cili ndonjëherë ndot minierat , janë shumë të dëmshëm për gjitarët.
komponimet e karbonit jane: monksidi i karbonit CO,dioksidi i karbonit CO2
 
== Shih dhe këtë ==
{{Elementet kimike}}
 
{{kimi-cung}}
 
[[Category:Elemente kimike]]
 
[[af:Koolstof]]
Anonymous user