Dallime mes rishikimeve të "Lista e fëmijve të dheut të Pejës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (N. Gashi lindur më 21 Prill 1934 në Mamurras të Shqipëris)
vNo edit summary
Kjo është lista e fëmijëve të truallit të Pejës. Për shkak të pa mundësisë së caktimit të truallit për disa personave si pasojë e ndryshimeve të ndarjes administrative të teritorit në këtë listë janë përfshirë persona edhe të anëve të cilat gjatë historis kanë qenë të njohura nën emrin Peja.
[[en:]][[Peja|Komuna e Pejës]] nga gjiri i sajë ka nxjerrë shumë personalitete të fushave të ndryshme të cilët kanë patur dhe kan ndikim dhe famë jo vetëm rajonale e kombëtare, por edhe ndërkombëtare. Ndër ta janë:
{|
| [[Asllan Pushka]] || profesor i doktoruar i gjeografisë.