Dallime mes rishikimeve të "Aziz Salihu"

340 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Aziz Salihu''' 1970 - Kampion i ish-Jugosllavisë për junior, 1971 - Kampion i ish-Jugosllavisë për junior ( për here të dytë radhazi ), 1972 - 1990, Tetë here kampion i ish-Jugosllavisë në konkurrencën individuale, 1980 - Fitues i turneut të Beogradit, 1980 - Pjesëmares në Lojrat Olimpike në Moscow, Rusi, 1981 - Vendi i tretë në kampionatin Europian në Tempore, Finlandë (medalja e bronzt), 1981 - Kampion Ballkanikë në Pullë, Kroaci (medalja e artë), 1982 - Kampion Ballkanikë në Bursë, Turqi për here të dytë (medalja e artë), 1984 - Fitues i dorëzës së artë në Beograd, 1984 - Fitues i turneut ndërkombëtar në Bengazi, Libi (medalja e artë), 1984 - Vendi i tretë në Lojrat Olimpike në Los Angelos, SHBA (medalja e bronzt), 1985 - I treti në kampionatin Europian në Budapest, Hungari (medalja e bronzt), 1986 - Kampion Ballkanikë në Prishtinë, Kosovë, 1987 - Kampion në Lojrat Mediterane në LLataki, Siri (medalja e artë), 1988 - Pjesëmarrës në Lojrat Olimpike në Seul, Korea Jugore për here të tretë.
 
Pa medyshje eshte nje nder sportistet me te suksesshem shqiptar, njehershit eshte shpallur edhe "SPORTIST I SHEKULLIT" ne Kosove. Aziz Salihu njihet si fitues i mbi 30 medaleve te arta,ne turnire te ndryshme nderkombetare, dhe lirisht mund te themi se ishte bokseri me i suksesshem shqiptar dhe nje nder me te suksesshmit ne ish Jugosllavi.
 
 
 
Anonymous user