Dallime mes rishikimeve të "Rrjeti yll"

56 bytes added ,  15 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
 
v
'''Rrjeti star''' (apo ne shqip, yll) eshteështë njenjë rrjet i cili ka njenjë shperndarjeshpërndarje te atilleatillë qe njenjë nga mjetet e komunikimit (routererouter, kompjuterekompjuter, switch, etj.) gjendet ne qenderqendër (si ne yll) dhe mjetet tjera janejanë te shperndarashpërndara ne formeformë te degevedegëve te yllit, dmthd.m.th ne skaje,skajë dhe janejanë te lidhura me qendrenqendrën.
 
Ky lloj rrjeti ka njenjë pikepikë te dobetdobët, se nese mjeti qendrorqëndror i komunikimit demtohetdëmtohet, apo largohet, pjesetpjesët tjera shkeputenshkëputen nga lidhja dhe nuk komunikojne me njeranjëra tjetrentjetrën.
 
{{www-cung}}
12.723

edits