Dallime mes rishikimeve të "Bullaj (Marec) 21 prill 1999"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'' „Dy ditë luftuam pa ndërprerë me Isa Kastratin dhe bashkeluftetaret e tjerë në vijen e pare të frontit por të madhit Isa Kastratit as çerpiku i syrit s’i luante e me nje heroizem te pashoq qendroj si një burrë që nuk dinte kurr mpapa të shkonte, zëri dhe fjala i kumbonin deri në qiell bashk me krismat, morali i tij i pazëvendësueshëm dhe tregonte kjartë se Liria e Kosovës kishte marrë rrugën që Isa Kastrati e kishte kërkuar plot një jetë”.''
 
Në mbrëmjen e së martes së 20 Prillit 1999, në frontin e Vitisë në Marec u plagosën rëndë Sokol Sopi e Afrim Vitia, me një urgjencë u tërhoqën nga vija e frontit dhe u sollën në shtëpinë e Bajram Vitisë, të nesërmen në mëngjesin e të mërkurës me 21 Prill 1999 nën breshërinë e fuqishme të granatave çetnike i tërhjek Isa Kastrati dy të plagosurit në spitalin e improvizuar të "Skifterave”në Zllash, ishin nën përkujdesje të DoktoreshëshDoktoreshës [[Teuta Hadri]] deri në orët e pasditës por në mungesë të mjeteve Doktoresha nuk mundi të bente më shumë dhe për të shpëtuar ata duhej dërguar në [[Llap]] në spital ushtarak.
 
Mblodhi fuqinë dhe lëshon zërin nën dhimbjen e hidhur të plagëve [[Sokol Sopi]]: ''vetëm me Bacën Isë do ta mirrja këtë rrugë'', kështu shprehet edhe Afrim Vitia duke iu drejtuar Isa Kastratit me një buzëqeshje: “Do të na dërgosh baca Isë”?
535

edits