Ndryshimi mes inspektimeve të "Selver Kryeziu"

4 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Selveri_Emini.jpg|thumb|300px|Selver e Emin Kryeziu - [[Beteja e Koshares]]]]
 
Selver Bajram Kryeziu u lind në [[Roganë]] (ish Rogoçicë) me [[5 nëntor]] [[1969]] , shkollën fillore dhe gjimnazin i kreu në vendlindje,pas kryerjes së gjimnazit merr ftesën për shërbim ushtarak në Armatën Jugoslave, në pamundësi dhe mungesë për t’u larguar jasht vendit, pranon ftesën dhe me 24 Dhjetor 1990 merr rrugën për në Shibenik të Kroacisë.
Pas 9 muajsh shërbim, nisë edhe konflikti ushtarak në mes Kroacisë dhe Jugoslavisë fashiste me çrast Selver Kryeziu mbetet në sherbim dhe front të luftës ku edhe dotë plagoset në krahror, me ndihmën e një eprori boshnjak arrin që të desertoj dhe nën mbikqyrje të kryqit të kuq Kroat qëndroj plot dy muaj.
 
535

edits