Dallime mes rishikimeve të "Ruzhdi Pulaha"

65 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(pl nderwiki)
No edit summary
Stili i këtij autori dallon për kompozicionin e thjeshtë, veprimin e qartë e të rrjedhshëm, dialogun konkret e të drejpërdrejtë, vizatimin e shkëlqyer të karaktereve, si edhe tempin e lartë. I lidhur fort pas realizmit, nuk ka tentuar fare të eksperimentojë metoda alternative.
Talenti dhe angazhimi qytetar e kanë bërë të kapërcejë me sukses ndryshimin e sistemit politik në Shqipëri. Pas disa dramave të suksesshme para vitit 1991, si “Maro Mokra”, “Mësuesi i letërsisë”, “Përballë vetes”, “Nën dritat e skenës”, “Doktori pacient”, “Nesër është vonë”, “Shkallët” apo komedia “Zonja nga qyteti”, kalon një periudhë “tranzicioni” si skenarist i radionovelës së parë shqiptare “Rruga me pisha” (në bashkëpunim me Radio BBC).
Në vitin 2000 rikthehet në skenë me “Kohë e çmendur” dhe arrin të bëhet sërish i kërkuar dhe i vënë në skenë, me , “Streha e të harruarve” (2004). Në vitet 2001 – 2002 është skenarist edhe i telenovelës së parë shqiptare, “Njerëz dhe fate”.
 
ruzhdi pulaha eshte shkrimtari me i njohur i shqiperise.ai ka shkruar filma shume te njohur si "zonja nga qyteti" dhe "shoqja nga fshati".por ruzhdi pulaha nuk eshte vetem nje dramaturg i njohur,respektuar,dhe i talentuar,ai eshte edhe nje prind dhe baba i dashur.Ruzhdi Pulaha kujdeset shume per familjen e tij.
Pulaha është edhe autor i pesë skenarëve për film, nga të cilët më të suksesshmit kanë qenë “Zonja nga qyteti” (1976) dhe “Rrethimi i vogël” (1986). Vazhdon të jetojë dhe punojë intensivisht në Tiranë.
 
[[Category:Shkrimtarë shqiptarë]]
Anonymous user