Dallime mes rishikimeve të "Richard Nixon"

55 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Skeda Nixon.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Martin H.)
 
'''Richard Milhous Nixon''' lindi më [[9 janar]] [[1913]] në [[Yorba Linda]], [[Kalifornia|Kaliforni]]; vdiq më [[22 prill]] [[1994]] në [[New York City]]. Ishte një [[politikan]] amerikan dhe i 37-ti. [[Lista e Presidentëve të ShBA|President i ShBA]] i 37-të me radhë në periudhën ([[1969]] - [[1974]]).
 
'''Nixon''' është i vetmi Kryetar i ShBA që ka dhanë dorëheqje gjatë legislatures presidenciale, shkakupër ishteshkak të [[Skandali i Watergatit|Skandalit të Watergatit]].
'''Richard Milhous Nixon''' lindi më [[9 janar]] [[1913]] në [[Yorba Linda]], [[Kalifornia]]; vdiq më [[22 prill]] [[1994]] në [[New York City]]. Ishte një [[politikan]] amerikan dhe i 37-ti. [[Lista e Presidentëve të ShBA|President i ShBA]] ([[1969]] - [[1974]]).
'''Nixon''' është i vetmi Kryetar i ShBA që ka dhanë dorëheqje gjatë legislatures presidenciale, shkaku ishte [[Skandali i Watergatit]].
 
{{Poli-cung}}