Dallime mes rishikimeve të "Oqeani Indian"

20 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Oqeani Indian për nga madhësia është oqeani i tretë më i madh.Ai zë rreth 20% të sipërfaqes ujoreTokës.Në veri kufizohet me kontinentin e Azisë.N…)
 
Oqeani Indian për nga madhësia është [[oqean]]i i tretë i madhbotë. Ai zë rreth 20% të sipërfaqes [[ujëUji|ujujore]]ore të [[Tokë]]s. Në veri kufizohet me [[kontinent]]in e [[Azi]]së.Në, në perëndim me [[Afrikë]]n;, në lindje me [[Indokinë]]n, [[Ishujt Sunda]] dhe me [[Australi]]në. Në jug me[[Antarktida|Antarktidë]]n. Nga [[Oqeani Atlantik]] e ndan Meridiani i 20° i Lindjes, kurse nga [[Oqeani Paqësor]] e ndan Meridiani i 147° i lindjes. Vëllimi i këtij [[oqean]]i është rreth 292.131.000 km³<ref name="Bibliography">{{cite book|last=Donald W.Gotthold|first=Julia J. Gotthold|title=Indian Ocean: Bibliography|publisher=Clio Press|date=1988|isbn=1851090347|url=http://books.google.com/books?id=ujoRAAAAYAAJ&q=292,131,000+cubic+kilometers&dq=292,131,000+cubic+kilometers&client=firefox-a&pgis=1}}</ref>
 
Oqeani Indian është rrugë tranzite në mes të [[Azi]]së dhe [[Afrikë]]s, prandaj edhë ka qenë arenë e konflikteve.
Për shkak të madhësisë, asnjë shtet nuk ka mundur ta mbizotërojë , deri në vitet 1800, kur [[Britania e Madhe]] kontrollonte pjesën më të madhe të kufirit tokësor të tij.
 
kontrollonte pjesën më të madhe të kufirit tokësor të tij.
[[Image:Indianocean.PNG|thumb|right|300px|Oqeani Indian]]
==Gjeografia==
 
Thellësia mesatare e Oqeanit Indian është 3890 m. Thellësia më e madhe është [[Hendeku Java]] apo më mirë thënë [[Hendeku Sunda]](7725 m)
 
 
[[Image:Indian Ocean bathymetry srtm.png|thumb|left|235px|Harta e thellësisë së Oqeanit Indian]]
 
===Klima===
Në veri të [[Ekuatori]]t, klima ndikohet nga [[erërat Monsune]]. Erërat e forta Veri-lindore fryejnë prej Tetorittetorit deri në Prill;prill, kurse prej Majit deri në Tetor ekzistojnë erërat jugore dhe perëndimore. Në [[Deti Arabik| Detin Arabik]], monsunet e ashpra sjellin shi në [[India|Indi]]. Ne hemisferën jugore, erërat janë kryesisht më të buta, mirëpo stuhitë verore në afërsi të [[Mauritania|Mauritanisë]] mund të jenë të ashpra. Kur erërat Monsune ndryshojnë drejtim, atëherë ciklonet i godasin brigjet e Detit Arabik. Oqeani Indian është oqeani më i ngrohte në botë.
 
 
 
==Burim i të dhënave==