Ndryshimi mes inspektimeve të "Nelly Furtado"

540 bytes added ,  11 vjet më parë
→‎Këngët më të njohura janë:: e kam shendruar ne albumet
v (roboti ndryshoj: uk:Неллі Фуртаду)
(→‎Këngët më të njohura janë:: e kam shendruar ne albumet)
'''Nelly Kim Furtado''' lindi më [[2 dhjetor]] [[1978]]. Është një [[këngëtare]] dhe [[kompozitore]] kanadeze. Furtado u bë e njohur në vitin 2000 kur ajo realizoi albumin [[Whoa, Nelly!]]. Në këtë album gjendej kënga [[I'm Like a Bird]], këngë e cila fitoi çmimin [[Grammy]]. Karrierën e ndaloi pakëz kur u bë nënë, mirëpo u rikthye në vitin {{M|2006}} me realizimin e albumin [[Loose]] dhe me [[videoklip]]et e këngët [[Promiscuous Girl]], [[Maneater]], [[Say It Right]] dhe [[All Good Things]] ([[Come to an end]]).
 
==Albumet==
==Këngët më të njohura janë:==
- [[I am like a bird]] 2000
 
{| class="wikitable"
- [[Turn off the light]] 2001
|-
 
!rowspan="2"| Viti
- [[Say it right]] 2006
!rowspan="2"| Albumi
 
!colspan="7"| Positionet në Toplista
- [[Give it to me 2007]] me [[Justin Timberlake]]
|-
 
! width="35"|<small>[[SHBA]]</small>
- [[Do it]] 2007
! width="35"|<small>[[Kanadë]]</small>
! width="35"|<small>[[Angli]]</small>
! width="35"|<small>[[Gjermani]]</small>
! width="35"|<small>[[Australi]]</small>
|-
| 2000
| ''Whoa, Nelly!
*Albumi i parë
|align="center"| 24
|align="center"| 2
|align="center"| 2
|align="center"| 14
|align="center"| 4
|-
| 2003
| ''Folklore
*Albumi i dytë
|align="center"| 38
|align="center"| 18
|align="center"| 11
|align="center"| 4
|align="center"| 82
|-
| 2006
| ''Loose
*Albumi i tretë
|align="center"| 1
|align="center"| 1
|align="center"| 4
|align="center"| 1
|align="center"| 4
|}
 
 
Anonymous user