Ndryshimi mes inspektimeve të "Nelly Furtado"

106 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''Nelly Kim Furtado''' lindi më [[2 dhjetor]] [[1978]]. Është një [[këngëtare]], [[kompozitore]] dhe [[kompozitoreaktore]] kanadeze e cila jeton në [[Toronto]] ajo ka shitur më shumë se 18 milion albume në tër botën. Furtado u bë e njohur në vitin 2000 kur ajo realizoi albumin [["Whoa, Nelly!]]". Në këtë album gjendej kënga [["I'm Like a Bird]]", këngë e cila fitoi çmimin [[Grammy]].Në vitin 2003 ajo realizoj albumin e saj të dytë "Folklore". Karrierën e ndaloi pakëz kur u bë nënë, mirëpo u rikthye në vitin {{M|2006}} me realizimin e albuminalbumit [["Loose]]", dhei cili me [[videoklip]]et e këngët [[Promiscuous Girl]]8,1 [[Maneater]],milion [[Say It RightCD]] dhe [[Allshitura Goodështë Things]]albumi ([[Comei tosaj an end]])i sukseshëm.
 
==Diskografia==
25

edits