Ndryshimi mes inspektimeve të "Nelly Furtado"

67 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| vite aktiv = 1996-presente
| prejardhja =
| instrument = Vokal, gitarrë, keyboard, etj.
| zhanri = Pop <br> R&B <br> Folk-pop <br> Dance-pop
| profesioni = Këngëtare, aktore.
| label = Mosley / Geffen <small> (2005—present) </small>
| bashkëpunim = Timbaland, Juanes, [[Justin Timberlake]], Missy Elliot, Flo Rida etj.
| webfaqja = http://www.nellyfurtado.com
}}
 
'''Nelly Kim Furtado''' lindi më [[2 dhjetor]] [[1978]]. Është një [[këngëtare]], [[kompozitore]] dhe [[aktore]] kanadeze e cila jeton në [[Toronto]] ajo ka shitur më shumë se 18 milion albume në tër botën. Furtado u bë e njohur në vitin 2000 kur ajo realizoi albumin "Whoa, Nelly!". Në këtë album gjendej kënga "I'm Like a Bird", këngë e cila fitoi çmimin [[Grammy]].Në vitin 2003 ajo realizoj albumin e saj të dytë "Folklore". Karrierën e ndaloi pakëz kur u bë nënë, mirëpo u rikthye në vitin {{M|2006}} me realizimin e albumit "Loose", i cili me 8,1 milion [[CD]] të shitura është albumi i saj më i sukseshëm.
 
==Diskografia==
25

edits