Ndryshimi mes inspektimeve të "Nelly Furtado"

2 bytes added ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
}}
 
'''Nelly Kim Furtado''' lindi më [[2 dhjetor]] [[1978]]. Është një këngëtare, [[kompozitore]] dhe [[aktore]] kanadeze e cila jeton në [[Toronto]] ajo ka shitur më shumë se 18 milion albume në tër botën. Furtado u bë e njohur në vitin 2000 kur ajo realizoi albumin "Whoa, Nelly!". Në këtë album gjendej kënga "I'm Like a Bird", këngë e cila fitoi çmimin [[Grammy]]. Në vitin 2003 ajo realizoj albumin e saj të dytë "Folklore". Karrierën e ndaloi pakëz kur u bë nënë, mirëpo u rikthye në vitin {{M|2006}} me realizimin e albumit "Loose", i cili me 8,1 milion [[CD]] të shitura është albumi i saj më i sukseshëmsuksesshëm.
 
==Diskografia==