Ndryshimi mes inspektimeve të "Spektri"

4 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Spektri''' është gjendje e pakufizuar pa e një bashkësie vlerash e cila ndryshon në një kontinuum. Për herë të parë kjo fjalë është përdorur në optikë për ta spjeguar dukurinë e [[Ylberi|ylberit]] dhe gjatë zbëthimit të [[Drita|dritës]] në ngjyra të dukshme duke përdorur prizmin. Më vonë fjala spektër mori kuptim më të gjërë dhe shfrytëzohet edhe në fusha tjera të dijes dhe shkencës.
 
{{cung}}