Ndryshimi mes inspektimeve të "Ylli Polar"

237 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Ylli Polar është ylli më i ndritshëm në yjësinë, Arusha e Vogël. Yllin polar mund ta quajmë edhe ylli alfa i arushës së vogël, sepse është ylli më i ndritshëm i kësaj…)
 
'''Ylli Polar''' është ylli më i ndritshëm në yjësinë, [[Arusha e Vogël]]. Yllin polar mund ta quajmë edhe '''''ylli alfa''''' i arushës[[Arusha e Vogël|Arushës së vogël]], sepse është ylli më i ndritshëm i kësaj yjësie. Ai gjendet afërpothuajse politeksaktësisht veriornë zgjatimin e vijës imagjinare që bashkon [[Poli i Jugut|Polin e Jugut]] me [[Poli i Veriut|Polin e Veriut]]tokës[[Toka|Tokës]] sonë dhe për këtë arsye ka qenë dhe është ende një udhërrëfyes shumë i rëndësishëm për t'u orientuar dhe për të gjetur veriun[[Poli i Veriut|Veriun]]. '''Ylli Polar''' gjendet 430 vite''vjet dritedritë'' larg tokës.