Dallime mes rishikimeve të "Frederik Ndoci"

2 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''FREDERIK NDOCI''' lindi ne Shkodër ne 9 shkurt 1960, u diplomua ne 1977, në shkollën e mesme artistike "Prekë Jakova", për instrumentin Oboe. Gjthashtu zotëron ed…)
 
Në fund të viteve '90 trasferohet në Amerike, ku realizon Albumin CD: "Frederik & Friends". Në 2005, në New York, ku jeton me këngëtaren Aida Caci, realizon në studion diskografike "Blue November Records" albumin "Canterina".
 
Çmimi i Parë në [[Festivali i 28-të i Këngës në RTVSHRTSH]] 1989 bashke me kengetaret [[Manjola Nallbani]] dhe motren e tij [[Juli Ndoci]]. Perseri cmimi i pare ne 2006 ne [[Festivali i 45-të i Këngës në RTVSHRTSH]], për këngën "[[Balada e gurit]]" nën shoqërimin e zërit melodioz të Aida Cacaj (Ndoci). Me këtë këngë, prezantoi Shqipërinë në festivalin evropian të kënëgës "[[Eurovision Song Contest]] 2007" në [[Helsinki]], [[Finlandë]] me kengen [[Hear my plea]], por nuk hyn ne finale, duke u renditur e 17-ta.
 
Kënga është kompozuar nga [[Ardian Hila]], me tekst të poetit [[Pandi Laço]] dhe me orkestrim të Ardian Hilës.