Dallime mes rishikimeve të "Monedha"

166 bytes added ,  17 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
'''Monedha''' është formë e parasë që shërben për këmbimin dhe krahasimin e mallrave pëbrenda një sistemi të mbyllur ekonomikë.
Sistemet e mbyllura ekonomike zakonishtë ndërmirren nga shtetet por ka raste kur në një sistem të tillë bëjnë pjesë disa shtete sikurse te rasti i Evropës.