Ndryshimi mes inspektimeve të "Sylvia Plath"

24 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| webfaqja =
}}
 
 
'''Sylvia Plath''' ishte poete, romansiere dhe noveliste amerikane e lindur më [[27 tetor]] [[1932]] në [[Boston]] të [[SHBA]]-ve.
 
Ajo është më e njohur për poezinë e saj, Plath po ashtupoashtu ka shkruar edhe një roman gjysmë autobiografik, ''[[The Bell Jar]]'' me pseudonimin [[Victoria Lucas]], në të cilën ka përshkruar luftën e saj me depresionin. Së bashku me [[Anne Sexton]], Plath bënë një lëvizje të re në poezinë amerikane, në drejtimin të cilin e filluan [[Robert Lowell]] dhe [[W.D. Snodgrass]].
Plath gjithashtu u bë e njohur me jetën e saj private, në të cilën e përcollën probleme të shumta dhe martesa me poetin anglez [[Ted Hughes]]. Ajo bëri vetëvrasje më [[11 shkurt]] [[1963]] në [[Londër]] dhe u bë ikonë e feminizmit dhe e vuajtjes.
 
Plath gjithashtu u bë e njohur me jetën e saj private, në të cilën e përcollën probleme të shumta dhe martesa me poetin anglez [[Ted Hughes]]. Ajo bëri vetëvrasje më [[11 shkurt]] [[1963]] në [[Londër]] dhe u bë ikonë e feminizmit dhe e vuajtjes.
 
Pas vdekjes, më [[1982]] u nderua me çmimin [[Pulitzer]], për veprën "[[The Collected Poems]]".
 
Për jetën e saj, më [[2003]] u realizua edhe filmi "[[Sylvia]]" i regjisores [[Christine Jeffs]], nga [[Zelanda e Re]], ku rolin e Sylvia Plath e luan [[Gwyneth Paltrow]], ndërsa të Ted Hughes [[Daniel Craig]].
 
 
[[Figura:Plath grave.jpg|thumb|Varri i Sylvia Plath]]
 
 
 
 
== Bibliografia ==
 
*''Selected Poems'' (1985)
 
=== ProzaProzë ===
*''[[The Bell Jar]]'' (1963) me [[pseudonim]] "Victoria Lucas"
*''[[Letters Home]]'' (1975)