Ndryshimi mes inspektimeve të "Bimët shumëvjeçare"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: ms:Tumbuhan saka)
{{për përmirësim}}
Bime[[Bimët]] qe jetojnejetojnë perpër njenjë numernumër te pacaktuar vitesh ; lindin, kanekanë njenjë zhvillim vegjetativ qe mund te zgjasezgjasë perpër disa sezone. Periudha e riprodhimit nuk sjell vdekjen e bimesbimës, ajo mbijeton dhe vitin pasardhespasardhës lulezonlulëzon perseripërsëri dhe prodhon fara te reja e keshtukështu me radhe. Te gjitha bimetbimët drunore janejanë shumevjecareshumëvjeçare, por edehedhe shumeshumë barishtore, sidomos ato qe kanekanë organe nentokesorenëntokësore si rizoma, bulbe, etj., qe i bejnebëjnë te mundur mbijetesenmbijetesën me sythe te fshehur, ndersandërsa pjesa jashtetokesorejashtëtokësore vdes.
{{shkronja}}
 
Bime qe jetojne per nje numer te pacaktuar vitesh; lindin, kane nje zhvillim vegjetativ qe mund te zgjase per disa sezone. Periudha e riprodhimit nuk sjell vdekjen e bimes, ajo mbijeton dhe vitin pasardhes lulezon perseri dhe prodhon fara te reja e keshtu me radhe. Te gjitha bimet drunore jane shumevjecare, por edeh shume barishtore, sidomos ato qe kane organe nentokesore si rizoma, bulbe, etj., qe i bejne te mundur mbijetesen me sythe te fshehur, ndersa pjesa jashtetokesore vdes.
 
[[ar:ذات الحولين]]
10.357

edits