Ndryshimi mes inspektimeve të "Rafael Márquez"

248 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{shkronja}}
{{për përmirësim}}
{{Infobox futbollist
| dateofbirth = {{Ditëlindja dhe mosha|13|2|1979}}
| cityofbirth = [[Zamora]]
| countryofbirth = [[MexicaMeksiko]]
| height = 1.80 m
| position = Mesfushor Defansiv/Qender Mbrojtes
}}
 
'''Rafael Marquez''' eshteështë lojtari i pareparë MexikanMeksikan qe luan perpër BarçenBarçën,qe kur arriti te Barça ne sezonin [[2003]]-[[2004]] ka mbyllur sezonin si njenjë nderndër perforcimetpërforcimet kryesore ne mbrojtje. Ecuria e tij e rinisë dhe arritjet e tij ne vitet e fundit e benëbënë atë një ndër mbrojtsitmbrojtësit me shpresë ne Evropë.
 
'''Rafael Marquez''' eshte lojtari i pare Mexikan qe luan per Barçen,qe kur arriti te Barça ne sezonin 2003-2004 ka mbyllur sezonin si nje nder perforcimet kryesore ne mbrojtje. Ecuria e tij e rinisë dhe arritjet e tij ne vitet e fundit e benë atë një ndër mbrojtsit më me shpresë ne Evropë.
 
 
== Karriera ==
Fillimin e karrierës së tij në klubin meksikan Atlas Guadalajara ka debutuar qysh në moshën 17 vjeçare. Me Atlas Guadalajara luajti tri vite ([[1996]]-[[1999]]). verenvëren e vitit [[1999]] nënshkroi kontratkontratë me klubin françezfrancez AS Monaco ku shumë shpejt u përshtat me lojenlojën se si luhet ne Evropë. Në vitin [[2000]] fitoi titullin e Ligës Franceze me AS Monacon, ku u shpall mbrojtësi më i mirë n'Ligue 1.
 
 
Në vitin [[2003]] klubi i tij (AS Monaco) fitoi Kupën e Ligës së Francës.
Fillimin e karieres se tij ne klubin Mexikan Atlas Guadalajara ka debutuar qysh ne moshen 17 vjeçare.Me Atlas Guadalajara luajti 3 vite(1996-1999).
Në veren e vitit 1999 nënshkroi kontrat me klubin françez AS Monaco ku shumë shpejt u përshtat me lojen se si luhet ne Evropë.Në vitin 2000 fitoi titullin e Ligës Franceze me AS Monacon,ku u shpall mbrojtësi më i mirë n'Ligue 1.
Kapiten i Kombëtares së MexikësMetrikës i cili luajti ne vitin [[1999]] dhe [[2001]] ne Kupën e Amerikës. Në Kupën e Botës në Kore dhe Japan[[Japoni]] në vitin [[2002]] dhe së fundmi në [[Gjermani]] [[2006]] ku ishte Lideri i perfaqesuesespërfaqësueses se MexikesMeksikës.
Në vitin 2003 klubi i tij (AS Monaco) fitoi Kupën e Ligës së Francës.
Kapiten i Kombëtares së Mexikës i cili luajti ne vitin 1999 dhe 2001 ne Kupën e Amerikës.Në Kupën e Botës në Kore dhe Japan në vitin 2002 dhe së fundmi në Gjermani 2006 ku ishte Lideri i perfaqesueses se Mexikes.
 
 
== FC Barcelona ==
verenvëren e vitit [[2003]] nenshkroinënshkroi kontratkontratë me FC BarcelonenBarcelonën ku debutoi perpër herherë te parë me BarçenBarçën[[10 Gusht]] [[2003]].
Që në hapat e parë me BarçenBarçën ai fitoi respektin dhe besimin e Frank Rajkardit dhe bëhet i rregullt ne formacionin bazë te BarçesBarçës.
Në sezonin e parë ne klub ai behet njëri ndër lojtarët kyç te BarcesBarçës,te cilttë cilit fituan te drejtendrejtën e kualifikimit direkt ne LigenLigën e Kampioneve.
Në sezonin [[2004]]-[[2005]] ai demostrondemonstron shumëanshmërishumë anshmëri. Lëndimet e Thiago Mottes dhe Edmilsonit e benebënë ateatë qe ta nderrojndërroj rolin e tij qe ishte qenderqendër mbrojtës dhe te luaj si mesfushor defanzivdefensivë,te cilen gjecilën gjë e kishte berebërë edhe kur luante edhe me AS Monacon dhe me MexikonMeksikon ne te kaluarenkaluarën. Ai provoi te jetjetë i jashtzakonshemjashtëzakonshëm para mbrojtjes dhe e ndihmoi BarçenBarçën ta fitoj titullin e La Ligës.
 
== TrofetTrofetë ==
*Fitues i Ligës së MexikosMeksikos me Atlas Guadalajara ne vitin [[1998]].
*Fitues i Kupës së Konfederatave me MexikonMeksikon ne vitin [[1999]].
*Fitues i Ligës së Francës me AS Monacon ne vitin [[2000]].
*Fitues i Kupës e Francës me AS Monacon ne vitin [[2003]].
*Fitues i Ligës së Spanjës me FC BarcelonenBarcelonën ne vitin [[2005]].
*Fitues i Super Kupës së Spanjës me FC BarcelonenBarcelonën ne vitin [[2005]].
*Fitues i Ligës së Spanjës me FC BarcelonenBarcelonën ne vitin [[2006]].
*Fitues i Ligës së Kampionëve me FC BarcelonenBarcelonën ne vitin [[2006]].
*Fitues i Super Kupës së Spanjës me FC Barcelonen ne vitin 2006.
 
[[Kategoria:Futbollistë meksikan]]
Në veren e vitit 2003 nenshkroi kontrat me FC Barcelonen ku debutoi per her te parë me Barçen më 10 Gusht 2003.
Që në hapat e parë me Barçen ai fitoi respektin dhe besimin e Frank Rajkardit dhe bëhet i rregullt ne formacionin bazë te Barçes.
Në sezonin e parë ne klub ai behet njëri ndër lojtarët kyç te Barces,te cilt fituan te drejten e kualifikimit direkt ne Ligen e Kampioneve.
Në sezonin 2004-2005 ai demostron shumëanshmëri.Lëndimet e Thiago Mottes dhe Edmilsonit e bene ate qe ta nderroj rolin e tij qe ishte qender mbrojtës dhe te luaj si mesfushor defanziv,te cilen gje e kishte bere edhe kur luante edhe me AS Monacon dhe me Mexikon ne te kaluaren.Ai provoi te jet i jashtzakonshem para mbrojtjes dhe e ndihmoi Barçen ta fitoj titullin e La Ligës.
 
 
== Trofet ==
 
 
Fitues i Ligës së Mexikos me Atlas Guadalajara ne vitin 1998.
 
Fitues i Kupës së Konfederatave me Mexikon ne vitin 1999.
 
Fitues i Ligës së Francës me AS Monacon ne vitin 2000.
 
Fitues i Kupës e Francës me AS Monacon ne vitin 2003.
 
Fitues i Ligës së Spanjës me FC Barcelonen ne vitin 2005.
 
Fitues i Super Kupës së Spanjës me FC Barcelonen ne vitin 2005.
 
Fitues i Ligës së Spanjës me FC Barcelonen ne vitin 2006.
 
Fitues i Ligës së Kampionëve me FC Barcelonen ne vitin 2006.
 
Fitues i Super Kupës së Spanjës me FC Barcelonen ne vitin 2006.
10.357

edits