Dallime mes rishikimeve të "Oqeani"

8 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: arz:محيط)
No edit summary
'''Oqeani''' (shumës '''Oqeanet''', nga [[Gjuha Greke|greqishtja]] '''ωκεανός''' - ''oqeani'', edhe si zoti antike ''[[Okeanos]]'') është hapësira në mes të kontinenteve, sipërfaqja e së cilës është e mbushur me ujë.
 
Për të përcaktuar më lehtë hapësirat në mes të kontinenteve, njerëzit i kanë emërtuar. Dhe tani dallojmë këto oqeane: [[Oqeani Atlantik|Oqeanin atlantikAtlantik]], [[Oqeani Paqësorë|Oqeanin paqësorëPaqësor]] dhe [[Oqeani Indian|Oqeanin indianëIndian]]. Shkencëtarët e kohës sonë, hapësirat e këtyretyre i kanë kufizuar edhe në dy hapësira të quajtura [[Oqeani jugor]] dhe [[Oqeani veriorëverior]].
 
{{gjeo-cung}}
Anonymous user