Ndryshimi mes inspektimeve të "Kometa Halley"

26 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: la:Cometa Halleiensis; cosmetic changes
v (roboti shtoj: la:Cometa Halleiensis; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Lspn comet halley.jpg|thumb|260px|Kometa Halley]]'''Në vitin 1705 [[Edmund Halley]]''' ([[1656]]-[[1742]]) predikonte, duke përdorur ligjet e reja të [[Newton]]-it, që kometa e parë në [[1513]], në [[1607]] pastaj në [[1682]] të rikthehej përsëri në [[1758]]. Në efekt kometa u rikthye si e kishte parashikuar ai (fatkeqësisht pas vdekjës së tij) dhe kështu në nder të tij ju vu emri Kometa [[Halley]].Sot emri i saj zyrtar njihet si '''1P/Halley'''<ref name="predisse, utilizzando le nuove leggi di Newton, che la cometa osservata nel 1531, nel 1607 e nel 1682 sarebbe ritornata nel [[1758]] (che era, ahimè, dopo la sua morte). In effetti la cometa ritornò come previsto e quindi fu denominata in suo onore">{{it}}http://www.astrofilitrentini.it/tnp/halley.html</ref>.
 
== Historiku i saj ==
{{ref}}
 
[[CategoryKategoria:Kometa|Halley]]
 
[[ar:مذنب هالي]]
[[ka:ჰალეის კომეტა]]
[[ko:핼리 혜성]]
[[la:Cometa Halleiensis]]
[[lt:Halio kometa]]
[[lv:Haleja komēta]]
139

edits