Dallime mes rishikimeve të "Numri atomik"

874 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
[[Atomi|Atomet]] kanë numër të njëjt atomike '''Z''' por ndryshme [[Numri i neutroneve]] që shënohet me ''''' N''''', dhe prandaj ndryshimet e masës atomike, janë njohur si [[Izotope|izotope]].
 
 
 
Numri atomike , ''''' Z''''' , nuk duhet të ngatërrohet me [[Numri i masës|numrin e masës]]'''''A''''' , i cili është numri i përgjithshëm i [[Protoni|protoneve]] dhe [[neutroni|neutroneve]] në qendër të një [[atomi]].
 
[[Atomi|Atomet]] kanë numër të njëjt atomike '''Z''' por ndryshme [[Numri i neutroneve]] që shënohet me ''''' N''''', dhe prandaj ndryshimet e masës atomike, janë njohur si [[Izotope|izotope]].
 
 
==Historia==
 
==Vetit kimike==
 
 
==Elementet e rinj==
 
==Refernca==
{{reflist}}
 
 
 
 
{{Elementet kimike}}
[[Category:Elemente kimike]]
[[Kategoria:Kimia]]
 
[[af:Atoomgetal]]
[[als:Ordnungszahl]]
[[ar:رقم ذري]]
[[an:Lumero atomico]]
[[ast:Númberu atómicu]]
[[bn:পারমাণবিক সংখ্যা]]
[[zh-min-nan:Goân-chú-hoan]]
[[bar:Ordnungszoi]]
[[bs:Atomski broj]]
[[br:Niver atomek]]
[[bg:Атомен номер]]
[[ca:Nombre atòmic]]
[[cs:Atomové číslo]]
[[cy:Rhif Atomig]]
[[da:Atomnummer]]
[[de:Ordnungszahl]]
[[et:Aatomnumber]]
[[el:Ατομικός αριθμός]]
[[es:Número atómico]]
[[eo:Atomnumero]]
[[eu:Zenbaki atomiko]]
[[fa:عدد اتمی]]
[[fr:Numéro atomique]]
[[fy:Atoomnûmer]]
[[fur:Numar atomic]]
[[ga:Uimhir adamhach]]
[[gl:Número atómico]]
[[ko:원자 번호]]
[[hi:परमाणु क्रमांक]]
[[hr:Atomski broj]]
[[io:Atomala nombro]]