Ndryshimi mes inspektimeve të "Jadranka Kosor"

10 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Jadranka Kosor''' (mbiemri i vajzërisë Vlaisavljević ) është e lindur në Pakrac, 1. korrik [[1953]].), është politikane kroate. Aktualisht mandatore për formimin e qeverisë kroate.
 
==Kariera gazetareske ==
Jadranka Kosor ka diplomuar në fakultetin juridik të Zagrebit[[Zagrebi]]t. Në kerierën profesionale e ushtroi në gazetari, nga viti 1972 ka qenë korospondente e Večernjeg list dhe Radio Zagrebit. Nga viti 1991 deri 1995 ne Radion Kroate ka udhëheqë emisioni për të ndjekurit, refugjat dhe viktimave të luftës.
 
==Kariera politike==
Në vitin 1995. u zgjodh nënkryetare e HDZ, dhe në të njejtin vit u zgjodh deputete në parkamentin kroat.. Nënkryetare e HDZ ka qenë deri në vitin 1997. Deri në vitin 200 ka qenë nënkryetare e parlamentit kroat.
 
Në vitin 2003 përsëri hyn në parklamentin kroat.
 
Në dgjedhjet presendeciale të viti 2005 si candidate e HDZ I ka humbur zgjedhjet në raundin e dytë nga Stpe Mesiqi.
Pas dorheqjes së Sanaderit . Kryetari i republikës ia besoi mandatin e formimit të qeverisë kroate.