Dallime mes rishikimeve të "Frederik Barbarosa"

 
 
===Fisniku i Schwaben dhe KryqzatatKryqezatat===
 
Si i Biri i [[Friedrich II. (Schwaben)|Fridrich II.]], Fisniku i Schwaben, dhe Judith e Bija e [[Heinrich der Schwarze]] i Bavaris, shqip: Heinrichi i Ziu. Ajë e kishte prejardhjen nga te Dy Shtepive te Anmiqsume nemes veti sepse ato ishin me te Fortat ne Gjermanin e asajë kohe. Pas vdekjes se te Atit aje u bë Trashigimtar i ti Fridrich III. si Fisnik i Schwaben. Aj u mundua te Trashigimoj punen e se Atit, per të Fuqisu Dominancen e Stepis [[Staufer]] dhe ne anen Tjeter Axha i ti [[Konrad III. (HRR)|Konrad III.]] si Mbret Gjerman u mundua te Perforcon fuqin e Mbreteris. Ne Ngacmimet ne mes te Konradit III. dhe Welfve, Friedrichi mori nje anë Neutrale dhe ngadoher ësht munduar te Ndaloj Konradin.
70

edits